Lateks Yatak Özellikleri

Lateks yatak özellikleri

İçerik Tablosu

Başlıca lateks yatak özellikleri

Doğal lateks yataklar, çevre dostu olmaları, dayanıklılıkları ve sağlık yararları nedeniyle diğer yataklara göre daha çok tercih edilir.

 

Ağrı Giderici

Lateks yataklar vücudu kavrama ve destekleme özelliği, özellikle sırt ve eklem ağrıları olanlar en faydalı yataktır. Skolyoz omurga eğriliği şikayeti olan kişilerde uyku kalitesini arttırmada en iyi tercih edilebilecek bir yataktır, ayrıca sürekli yatan kişilerde yatağa bağlı vücut yarası oluşmasını engeller,

Lateks yatak, kalçalar ve omuzlar gibi vücudun ağır kısımlarını yumuşak bir şekilde tutar. Bu hafif şekillendirme, eklemlerin yakınında ve sırtın alt kısmında basınç rahatlaması sağlarken, lateksin doğal esnekliği boyun ve sırt gibi daha hafif alanları nazikçe destekleyerek doğal omurga hizalamasını korur.

Anti Alerjik, Anti Bakteriyel

Lateks yatak özelliklerinden en önemlisi anti alerjik olması. Bir yatak sürekli temizlenmezse, bakteri, mantar ve virüs gibi mikroorganizmalar yatağın üstünde kolaylıkla birikebilir, küf ve toz akarlarına neden olabilir. Küf ve akarlar sağlıklı olmayan bir uyku ortamına neden olur.

Bununla birlikte, lateks doğal olarak antimikrobiyaldir, yani zararlı mikroorganizmaları uzaklaştırır, bu da özellikle alerjisi olan kişiler veya ilerleyen zamanlarda alerji rahatsızlıkları ile karşılaşmamak için mükemmel bir seçim haline getirir. Mite, bakteri ve toz akarı barındırmaz.

Metal Yok

Metal yok, bu nedenle elektromanyetik radyasyonun amplifikasyonu yok. Lateks yatakların sıfır metal içeriği, onları güvenle uyumak isteyenler için oldukça popüler. Buna karşılık, yaylı yataklardaki metal yayların, bir anten gibi davranarak elektromanyetik radyasyonu güçlendirdiğine inanılıyor: bu, vücudumuzun uyuması için iyi bir ortam değil. Yatak içerisinde kullanılan metaller MDFA sendromu yaratabilmektedir.

Çevre dostu

Bir önceki yazımızda bahsedildiği gibi lateks yatak özelliklerinden biri doğal malzemelerden üretilmesidir, doğal lateks, kauçuk ağacının özsuyundan üretilir. Bu işlem sırasında ağaçlar kesilmez veya zarar görmez ve 30 yıla kadar özsu üretebilir. Bu nedenle, lateks yatakların işlenmesi ağaç büyümesini teşvik eder ve son derece sürdürülebilirdir. Doğal lateks ayrıca biyolojik olarak parçalanabilir ve doğada yok olur.

Lateks hasadı sürdürülebilir bir süreç olmasına rağmen, lateks yataklar her zaman doğru bir şekilde üretilmez. Bazı üreticiler sağlığımız ve çevremiz için zararlı kimyasallar kullanır. QUL, OEKO-TEX Standard 100, eco-INSTITUT veya GOLS sertifikası, lateksin öncelikle doğal malzemelerden oluştuğunu ve kullanım için güvenli olduğunu garanti eder.  Sertifikaları buradan inceleyebilirsiniz.

Lateks yataklar, sentetik duyarlılığı olan bir kişinin geceleri iyi uyumasına yardımcı olabilecek diğer doğal malzemeleri de içerebilir. Yatak kılıfında organik pamuk kullanılarak daha iyi verim elde edilebilir.

Nefes alabilir

Doğal lateks, sabit hava akışına izin vermek için açık hücreli bir yapıya sahiptir. Lateks katmanlar, nefes alabilirliği artıran delikli yapı ile oluşturulmuştur.
En önemlisi, sentetik malzemelerde bulunan kimyasallar vücut ısısını hapseder, doğal lateks yataklar çok az katkı maddesi içerir veya hiç içermez.
Özellikle terletmeyen bir yatak istiyorsanız, pamuklu veya yünden yapılmış nefes alabilen bir kılıf tercih edin.

Dayanıklı

Doğal lateks yataklar en çok uzun süreli rahatlıklarıyla bilinir. Yüksek kaliteli lateks yataklar, diğer yatak türlerinden önemli ölçüde daha uzun olan ortalama 12 ila 20 yıl ömre sahiptir. Doğal kauçuğun esnekliği uzun süre kalıcırıdr. Doğal bir lateks yatak, basınç kaldırıldığında zahmetsizce geri döner ve yıllar boyunca orijinal şeklini korur.

Lateks yatak özellikleri hakkında daha detaylı bilgiler için, blog kısmında bulunan diğer yazılara göz atabilirsiniz. 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir