Doğal Lateks Nedir?

Doğal lateks nedir

İçerik Tablosu

Lateks nedir?

Doğal lateks, Hevea Brasiliensis kauçuk ağacında bulunan beyaz, sütlü madde veya özdür. Bu sıvıyı toplamak için ağaçlar kesilmez; bunun yerine ağaçlara çizikler açılır. Bir kauçuk ağacı yılda yaklaşık 9 lateks üretir ve her ağaç 25-30 yıla kadar lateks üretmeye devam edebilir. Doğal lateksin hasat süreci inanılmaz derecede sürdürülebilir ve çevre dostudur.

Kauçuk ağaçları çok dayanıklı olduğu için toksik böcek ilacı ve herbisit kullanmadan kolayca yetiştirilebilirler. Hasatta daha az kimyasal kullanıldığında, lateks üretimi, ağaçları çevreleyen ekosistemi bozabilecek minimum kirlilik yaratır. Lateksin köpüğe dönüştürülürken sert kimyasallarla işlenmesi gerekmez; bu da onu daha sağlıklı, toksik olmayan bir yatak malzemesi yapar. Ayrıca, doğal lateks anti alerjik, anti bakteriyel, hipoalerjeniktir, antimikrobiyaldir ve küf ve rutubete karşı dirençlidir .

Doğal Lateks Türleri

Doğal lateks nedir sorusunun tek bir cevabı yok, yataklarda kullanılan iki farklı doğal lateks türü vardır: Dunlop ve Talalay. Bu türklerin her ikisi de ham, doğal lateksten yapılmış olsa da, üretim süreci her stile göre biraz değişir.

Dunlop Lateks

Dunlop lateksi üretirken sıvı lateks çırpılır ve bir kalıba dökülür. Kalıp tamamen sıvı ile doldurulur ve daha sonra bir vulkanizasyon fırınına yerleştirilir. Vulkanizasyon, ısı ve Çinko Oksit uygulayarak sıvı lateksi katı bir lateks parçasına dönüştürür.

Vulkanizasyon işlemi tamamlandıktan sonra lateks kalıptan çıkarılır ve yıkanır. Yıkama, lateksteki fazla maddelerin giderilmesine yardımcı olur ve lateksin esnekliğine zarar vermeden yaşlanmayı yavaşlatır. Yıkandıktan sonra, bitmiş üründeki tüm nemin alındığından emin olmak için lateks kurutulur. Bu lateks çöktükçe, altta daha yoğun ve üstte daha hafif olma eğilimindedir.

Talalay Lateks

Dunlop’ta olduğu gibi, Talalay lateksi, ham sıvı lateksin çırpılması ve bir kalıba dökülmesiyle üretilir. Ancak Talalay ile kalıp sadece kısmen doldurulur. Daha sonra, kalıp kapatılır ve lateksi kalıp içinde genişletmek için bir vakum kullanılır. Lateks tamamen genişledikten sonra, lateks içinden karbondioksit itilerek dondurulur. Bu işlem lateksin hafifçe jelleşmesine neden olur.

Dondurulduktan sonra lateks vulkanize edilir ve sıcaklık 220 derece Fahrenheit’e yükseltilir. Dunlop’ta olduğu gibi, Talalay köpüğü kalıptan çıkarılır, ardından vulkanizasyondan sonra yıkanır ve kurutulur.

Dunlop ve Talalay Arasındaki Fark Nedir?

Dunlop ve Talalay lateks köpüklerinin üretim süreci çok benzerdir. Peki fark nedir? Çoğu insan bu iki lateksi birbirinden ayırmakta güçlük çekse de, küçük farklılıklar vardır.

Talalay ve Dunlop lateksi arasındaki fark, malzemelerin üretilme biçimindedir.

“Talalay” ve “Dunlop” terimleri, bu malzemeleri yapmak için kullanılan özel üretim süreçlerini ifade eder. Başlangıç ​​malzemesi aynıdır ve en büyük fark kullanılan imalat sürecindedir.

Dunlop işlemi daha basittir, bu da tipik olarak Dunlop lateks ürünlerinin Talalay’dan daha ucuz olduğu anlamına gelir. Tersine, Talalay işlemi çok daha kapsamlıdır, ancak belirli uygulamalar için daha uygun olan daha yumuşak ve daha az yoğun bir lateks malzeme üretir.

Birçok üretici şiltelerinde her iki formu da kullanır, bu nedenle hem Talalay hem de Dunlop lateksi kullanan bir yatak elde edebilirsiniz. Dunlop lateksinin daha yüksek yoğunluğu ve sertliği, onu bir yatağın destek çekirdeği için ideal hale getirirken, Talalay’ın daha yumuşak hissi, konfor katmanları için tercih edilir.

 

Sentetik Lateks

Sentetik lateks, doğal latekse benzeyen bir ürün yaratmak için çeşitli malzemeler ve kimyasallarla yapılır. Ham lateks yapay olmasına rağmen, bu lateksi üretme süreci hem Dunlop hem de Talalay’a çok benzer.

Stiren-Bütadien Kauçuk (SBR), çeşitli ürünlerde kullanılan sentetik bir kauçuktur. Bu malzeme genellikle oyun alanları, spor salonları ve spor sahaları için suni dış mekan çimlerinde bulunur. SBR’nin insan teması için yaygın olarak güvenli olduğu kabul edilir. Bununla birlikte, üretimde kullanılan kimyasallar, iç mekana getirildiğinde gaz çıkarabilir veya lateksten sızabilir. Bazı durumlarda, gaz çıkışı gözleri, cildi ve akciğerleri tahriş edebilir.

Toksik kimyasallardan gaz çıkışına ek olarak, sentetik lateks, doğal lateks ile aynı dayanıklılığa sahip değildir ve uzun süre dayanmaz. Daha kaliteli ve uzun ömürlü bir lateks yatak için doğal lateks tercih etmek daha iyidir.

Harmanlanmış Lateks

Harmanlanmış lateks lateks, doğal ve sentetik ham sıvı lateks karışımı ile yapılır. Harmanlanmış lateks sadece %20 – %30 doğal lateks içerir. Diğer yüzde %70 – %80, sentetik lateks veya poli-lateks dolgu maddeleri ile yapılır. Sentetik lateksin üretimi, Dunlop veya Talalay lateksine benzer olabilir.

Sentetik lateks gibi, harmanlanmış çeşitler de doğal lateks lateks kadar dayanıklı veya duyarlı değildir.

Sertifikalar ve Etiketler

Lateks yatak satın alırken çeşitli sertifikalar ve etiketlerle karşılaşacaksınız. Bu açıklamaları anlamanıza yardımcı olmak için aşağıda her birinin ayrıntılı bir açıklamasını sunuyoruz.

Terimler

Bazı lateks üreticileri, ürünlerinin reklamını yaparken aşağıdaki açıklamaları kullanabilir.

Türkiye’de bir çok firma sentetik – harmanlanmış lateks kullanılmasına rağmen ürünlerini “Doğal Lateks” adı altında satmaktadır, yurt dışında bulunan lateks üretici firmalar Lateks yatak veya Doğal Lateks olarak 2 sınıfta adlanmaktadır, yani sentetik karışımlı yataklar için “Doğal” ifadesi kullanmazlar.

Tamamen doğal

Hem Dunlop hem de Talalay lateks köpükleri doğaldır çünkü kauçuk ağacı özünden elde edilen ham sıvı lateksten yapılmıştır. Dunlop’un genellikle Talalay’dan daha doğal olduğu reklamı yapılır çünkü bazı Talalay köpükleri sentetik dolgu maddelerine sahip olabilir.

Sentetik ve harmanlanmış lateks köpükler hasat edilmedikleri için üretildikleri için doğal değildirler.

Çevre Dostu

Dunlop ve Talalay lateks köpüklerinin her ikisi de sürdürülebilir ve çevreye duyarlı bir şekilde hasat edilen doğal sıvı lateks içerir. Bununla birlikte, sentetik lateks üretme süreci markadan markaya önemli ölçüde değişmektedir. Bazı sentetik lateks markaları çevre dostu bir yöntem kullanabilirken bazıları kullanmayabilir. Çevre dostu bir yatak aldığınızdan emin olmak için malzemelerle ilgili ayrıntılı yazıları okuyun.

Toksik Olmayan

Dunlop lateksi, üretim sırasında köpüğe hiçbir sentetik dolgu maddesi eklenmediğinden, yaygın olarak toksik olmadığı kabul edilir. Talalay köpüğün toksisitesi, üretim sırasında eklenen dolgu maddelerinin sayısına bağlı olarak değişebilir.

Harmanlanmış ve sentetik lateksler, iç mekana getirildiğinde hoş olmayan gazlı kokular salma eğilimindedir.

Organik

Dunlop lateks köpüğü, zararlı böcek ilaçları veya herbisitlerle püskürtülmemiş kauçuk ağaçlarından elde ediliyorsa organik olarak kabul edilir. Talalay lateks köpüğü doğal olmasına rağmen, genellikle sentetik dolgu maddeleri ile yapıldığı için nadiren organik olarak kabul edilir.

Bir yatağın organik lateks lateks kullanıp kullanmadığını doğrulamak için aşağıdaki organik sertifikalardan birine sahip olduğuna emin olun.

Eco-Institut

Eco-Institut , mobilya, yatak takımı, yatak (şilte), boya ve döşeme gibi ev eşyalarını test eden bir organizasyondur . Ürünlerde formaldehit ve asetaldehit gibi eve getirildiğinde toksik gaz çıkışına neden olabilecek zararlı maddeler bulunmadığından emin olurlar.

OEKO-TEX®

OEKO -TEX Standard 100 sertifikası , yatakta kullanılan her malzemenin insan sağlığına risk oluşturan katkı maddeleri içermemesini sağlar. Bu sertifika köpüğü, tekstilleri, ipleri ve düğmeleri test eder.

QUL-NATURLATEX

GOLS (Global Organic Latex Standard)

GOTS (Global Organic Textile Standard)

GreenGuard Gold

Doğal lateks yatak sertifikalarımızı buradan inceleyebilirsiniz;  https://dogallateksyatak.com/lateks-sertifikalari/

Organik bir yatak arıyorsanız yataktaki diğer kumaşların da organik sertifikalı olması gerektiğini unutmayın.

Tüm soru ve görüşleriniz için 0533 955 4084 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir